Mikael Agricola on Soome kirjakeele isa, aga Eesti gümnaasiumiõpilastele tähendab Agricola veel midagi – iga aasta kevadel toimub sellenimeline soome keele olümpiaad.

Pikk traditsioon

Soome Instituudi eestvõttel on olümpiaadi Eestis korraldatud alates aastast 1998. Igal aastal 9. aprillil tähistatakse Soomes Agricola päeva ja emakeelepäeva – ka olümpiaad toimub seetõttu just aprillis. Olümpiaadi finaalvoorus osaleb umbes 30 gümnasisti, kes saavad oma soome keele oskust proovile panna mitmel erineval moel: hinnatakse vestlus- ja kirjutamisoskust ning lahendada saab sõnavara-, grammatika-, kuulamis- ja tekstimõistmisülesandeid. Olümpiaadi teema nimetakse igal aastal eraldi.

Organiseeritud koostöös

Soome keele olümpiaad on üks paarikümnest Eestis korraldatavatest koolinoorte aineolümpiaadidest. Olümpiaadide korraldamist koordineerib Tartu Ülikooli Teaduskool ja rahastab Eesti Haridus- ja teadusministeerium. Soome keele olümpiaadi sisulise poole eest vastutavad Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli soome keele õppejõud ja praktilise korralduse eest Soome Instituut. Olümpiaadi korraldamist toetab Soome Suursaatkond Eestis.

Ettevõtted toetavad

Olümpiaadi toetavad ettevõtted nii Eestist kui ka Soomest. Võitjatele on tavaliselt auhinnaks olnud erinevate Soome ajakirjade tellimused. Olümpiaadi pikaajaline sponsor on Fazer Eesti AS, headeks partneriteks on saanud ka Viking Line ja Tallink.

TÜ Teaduskooli info soome keele olümpiaadi kohta.

Tutvu olümpiaadi ajalooga

 

Pildigalerii
event-agricola

 

Maassa maan tavalla

Kaksi kärpästä yhdellä iskulla

Alku aina hankala, lopussa kiitos seisoo

Kukaan ei ole seppä syntyessään

Ei kysyvä tieltä eksy

Ei oppi ojaan kaada

Harjoitus tekee mestarin

Kertaus on opintojen äiti

Kieli keskellä suuta

Minkä nuorena oppii, sen vanhana taitaa